Telegraafjes en andere aandachttrekkers - Knappe Koppen
Artikel in vakblad voor tekstprofessionals Tekstblad over mijn verzameling krantenkoppen en koppen van nieuwssites, ‘mijn’ #Telegraafjes.
(Johan Koning is eigenaar van tekstbureau Letterluck in Hengelo. Hij is zzp’er sinds 2002 en schrijft graag over bouw en inrichting, zorg en facilitair, en logistiek en vervoer)
Ik hou van rubriekjes. Ze geven houvast, zorgen voor herkenning en maken het mogelijk dat je in series kunt werken. Mijn weblog was jarenlang een allegaartje, met korte en langere berichten over het nieuws, maar ook over mijn vak als tekstschrijver. Collegiale complimenten voor goed tekstwerk publiceerde ik heel lang onder de noemer ‘Koppie-koppie-copy’, terwijl ik tekstuele miskleunen becommentarieerde in de rubriek ‘Koppie-krau’.
Knappe Koppen
Waarmee de Telegraafjes werden omgedoopt tot Knappe Koppen (Telegraafjes en andere aandachttrekkers). Want hoewel ze het bij de Telegraaf uitgevonden hebben, in de race om meer kliks schromen ook andere media niet om de aandacht te trekken met knap kopwerk.
Hoewel ik de laatste tijd lang niet meer zo fanatiek ben, beschik ik nog wel over een verzameling van een ruime twaalf jaar Knappe Koppen. Ze staan niet meer op een weblog, maar nog wel steeds op de bijbehorende Facebookpagina. En misschien moet ik na dit stukje in Tekstblad het Twitteraccount maar weer uit de sluimerstand halen.
Er zijn meerdere soorten Telegraafjes. Ik ben het archief ingedoken. Hieronder een (kleine) selectie, met voorbeelden.
Seks en andere pikanterieën
Laten we maar meteen met de meest prikkelende beginnen: toespelingen op seks, naakt en andere pikanterieën: bij De Telegraaf zijn ze er dol op. En bij andere redacties trouwens ook. ‘Politie trekt rukker van strand af’ van Omroep Flevoland is een klassieker met dubbele pikante lading. Nog zo eentje: ‘Belgen mogen condooms aftrekken’. En gezien de talkshowoorlog is dit ook een … climax: ‘Stormy Daniels zorgt voor hoogtepunt Twan Huys’.
Naamgrappen
Woordspelingen en andere vrijheden
Andere koppen in deze categorie: ‘We schakelen over op de automaat’ (Telegraaf) en ‘Automobilist kiest niet meer automatisch voor handgeschakeld’ (RTV Utrecht).
Onderwerpen die bij de Telegraaf extra aandacht krijgen, zijn er natuurlijk ook. Ook hier een kleine selectie:
Politiek
Sport
Toen de kop ‘FC Groningen in het rood’ op de site van de krant kwam te staan, moest ik als in Twente wonende Groninger toch even goed nadenken. Speelde mijn cluppie nu vanaf 2014 in een rood tenue (zoals ook FC Twente), in plaats van het aloude groen-wit? Nee, het bleek dat ze in Grunn ook beter hadden moeten nadenken: de financiële situatie was verre van je dat.
Andere sportieve hoogtepunten op Telegraafjes-gebied: ‘De goal die Vitesse nekt’ (over een nederlaag van Vitesse tegen aartsrivaal NEC), ‘Het schip van PEC Zwolle is zinkende’ (PEC werd getraind destijds door John van ’t Schip) en ‘Zware dobber voor Visser’ (over lichtgewichtschaatster Esmee Visser).
Alliteratie
Verscheen in Tekstblad nummer 1, 2020.
Uit de praktijk van LetterLuck
Meer voorbeeldartikelen lezen? Hieronder een aantal suggesties.